Strona główna » Taśmy transportowe inaczej

Taśmy transportowe inaczej

Taśmy transportowe nazywane też taśmami transportującymi głównie kojarzą nam się z przemysłem. Fabrykami, kopalniami i przedsiębiorstwami bazującymi na taśmowej produkcji lub transporcie podzespołów. Nadeszły jednak czasy kiedy nie tylko w tych ciężkich branżach znajdują one zastosowanie skuteczne rozwiązanie.

Taśmowo przez żołądek do serca …

Tak można by przetworzyć to popularne powiedzenie a jako pierwsi w tej dziedzinie wysuwają się japońscy restauratorzy. Wpadli oni na nowatorski pomysł aby proces obsługi zamówień w swoich restauracjach oprzeć na taśmach transportowych. Taśmy przenośnikowe transportują zamówione potrawy z kuchni prosto na stoły klientów. Proces rozpoczyna się od złożenia zamówienia za pomocą ekranu dotykowego – także bez pomocy i ingerencji kelnera. Taśma transportowa swój początek ma w kuchni a dalej biegnie w pobliżu wszystkich stołów restauracji przez co dania mogą być transportowane z rąk kucharza prosto na stół klienta. Problem pomyłek rozwiązano stosują odpowiednią numerację zamówień. Każdy klient ma swój numer, którym oznaczane jest też zamówione danie. Równie szybkie jest też transportowanie brudnych naczyń. Wystarczy, że klient ostawi je na taśmę a ta sprawnie dostarczy je do zmywarki.

Jemy oczami?

Trochę tak, im potrawa ciekawiej, estetyczniej podana, tym atrakcyjniejszą się wydaje. Wiedzą o tym też pomysłodawcy wykorzystania taśm transportowych w restauracjach. Jako, że gotowe danie przemierza salę restauracyjną po taśmociągu, klienci będący po jego drodze, mają okazję popatrzeć na nie często kusząc się na jego zamówienie.

Niewątpliwe kontrowersje

Zgoda, rozwiązanie, które tutaj opisuję jest o tyle ciekawe co i zastanawiające. Wielu powie, że za przyczyną kolejnego rozwiązania automatyzującego nasze życie pracę traci kilka osób. Inni stwierdzą, że preferują bezpośredni kontakt z kelnerem-człowiekiem. Z pewnością każda z tych osób będzie miała rację niemniej wszystko jest dla ludzi. Można po prostu spojrzeć na tego typu restauracje jako atrakcję, inne podejście do serwowania dań. Jestem przekonany, że z mapy gastronomicznej z dnia na dzień nie znikną wszystkie tradycyjne restauracje. Taśmy transportowe zatem mogą też po prostu stanowić walor marketingowy, sposób na przyciągnięcie specyficznego klienta.

 

Czytaj także: Taśma przenośnikowa | Rodzaje taśm transportowych