Taśmy modularne zbudowane są segmentów zwanych modułami powstałymi metodą wtryskową z materiałów termoplastycznych, które połączone za pośrednictwem sworzni z tworzywa sztucznego.
Te taśmy transportowe wyróżnia mocna konstrukcja oraz dynamiczny, otwarty zawias zapewnia łatwiejsze czyszczenie a wykonanie z tworzywa sztucznego gwarantuje dużą wytrzymałość i długoletnią eksploatację.
Taśmy modułowe stanowią doskonałe rozwiązanie optymalizujące procesy przetwórcze w zakładach produkcyjnych. Modułowość budowy to gwarancja łatwego montażu i demontażu a to wpływa na skrócenie czasu przestoju produkcji i minimalizuje ewentualne straty.
Taśmy te mogą znaleźć zastosowanie w poszczególnych branżach przemysłu spożywczego.
Pieczywo, cukiernictwo – dojrzewanie, zamrażanie, suszenie i pakowanie
Mięso, drób, ryby – rozbiór, filetowanie, schładzanie, zamrażanie
Produkty gotowe – pasteryzacja, transportowanie, pakowanie
Umożliwiają realizację praktycznych funkcji transportowych i procesów przetwórczych, których nie można zrealizować typowymi taśmami. Możliwe jest dostosowywanie zarówno długości jak i szerokości. A poprzez zastosowanie modułów funkcyjnych możliwa jest zmiana właściwości taśmy.
Taśmy modułowe najczęściej wykorzystywane są w przetwórstwie spożywczym, zwłaszcza w przemyśle mięsnym i owocowo – warzywnym. Urządzenia, w których znajdują zastosowanie to metkownice, urządzenia napełniające, myjki, stoły akumulujące, płuczki, pasteryzatory, blanszowniki, schładzalniki, elewatory i inne. Różnorodność tego typu taśm sprawia, że mogą one znaleźć zastosowanie w cyklach produkcyjnych linii przetwórstwa warzyw, owoców, produkcji piekarniczej, liniach rozbiorowych mięsa. Budowa taśmy gwarantuje też możliwość łatwej konserwacji i mycia. Producenci taśm dbają także o sprostanie wymogom FDA i stosują odpowiednie, dopuszczalne w przemyśle żywieniowym materiały.
Więcej o taśmach transportowych w artykule: