Strona główna » Taśmy transportowe i ich naprawy

Taśmy transportowe i ich naprawy

  • by

Taśmy transportowe wykonywane są w oparciu o różne konstrukcje.  Wyróżnia się taśmy tkaninowo-gumowe (trudno zapalne, trudnościeralne,  odporne na olej, odporne na wysokie temperatury), tkaninowo-gumowe z metalowymi wzmocnieniami poprzecznymi, profilowane, z linkami stalowymi oraz taśmy do specjalnych zastosowań (elewatorowe, odporne na uderzenia, ślizgowe).

Taśmy transportowe – łączenie

Taśmy transportowe, w tym też i taśmy transportowe pcv, powstają w procesie produkcyjnym jako odcinki różnej długości. Z tego też względu szczególnie istotną kwestią jest metoda łączenia.

Myśląc o naprawie taśmy transportowej trzeba mieć na uwadze, że działanie to nie ma na celu przywrócenie wytrzymałości, która została zachwiana. Głównym zadaniem w tym przypadku jest zagwarantowanie, aby dalsze uszkodzenia nie postępowały. Szczególnie istotne jest aby podczas prac naprawczych nie zwiększać wymiarów taśmy poza dopuszczalne.

Od strony praktycznej taśmy transportowe, w tym też taśmy gumowe, łączone są jedną z metod: wulkanizacja na gorąco, połączenie mechaniczne lub klejenie na zimno. Konieczność wykonania naprawy zazwyczaj ma miejsce gdy dochodzi do wyrwania obrzeża, rozwarstwienia okładek, wytarcia zakładek.
Aby zagwarantować dłuższy okres eksploatacji oraz większą wytrzymałość taśm transportowych, bardzo ważne jest zachowanie kilku kluczowych warunków. Po pierwsze należy pamiętać aby łączone były elementy cechujące się tą samą wydłużalnością (więcej o tym: Wydłużalność). Inna kwestia to stosowanie materiałów wulkanicznych o jednakowych właściwościach w tym wytrzymałości na rozwarstwianie. Podczas napraw i serwisu bezwzględnie należy pamiętać o usunięciu miejsc uszkodzonych oddziaływaniem wilgoci.

Bębny przenośnika a eksploatacja taśm transportowych

Serwisowanie przenośników taśmowych bardzo często wymaga także konserwacji bębnów. Wykonuje się je jako gumowanie bębnów gumą, która cechuje się odpornością na ścieranie. Okładzina bębna prowadzącego taśmę transportową ma niezwykle duże znaczenie podczas eksploatacji i jako element będący w stałym kontakcie z taśmą ma wpływ na jej zużycie. W bębnach stosuje się cztery rodzaje okładzin np.: wulkanizowane na gorąco, toczona, nacinana. Mogą to też być okładziny łukowe. W zależności od stosowanej okładziny bębna, serwisując taśmy transportowe należy także wykonać odpowiednie prace serwisowe względem tego elementu przenośnika.

Więcej w temacie:

Taśmy gumowe, Rodzaje taśm transportowych